Brži oporavak mišića – šest prijedloga
Ovog puta vam donosimo šest prijedloga koji će vam pomoći da ubrzate oporavak mišića i što prije se vratite intenzivnim treninzima.
Ponoćna užina
Ukoliko vas svakodnevne obveze prisiljavaju na treninge u kasnijem terminu, može biti teško pronaći vrijeme za konzumaciju potrebnog “goriva”. Kasniji obroci mogu zapravo biti i dobri. Istraživači sa Medicinskog centra Sveučilišta u Maastrichtu u Nizozemskoj su otkrili da konzumacija proteina prije odlaska na spavanje povećava razinu aminokiselina i sintezu proteina za 22%, što će pospješiti oporavak preko noći. No ipak preporučamo proteinski shake, a ne goveđi odrezak, kako biste izbjegli eventualne bolove u želucu.
Ne pauzirajte
Ukoliko još uvijek osjećate posljedice posljednjeg treninga nemojte to odmah iskoristiti kao izgovor za preskakanje treninga, možete odraditi i jedan lakši, manje intenzivan trening. Studije sa Sveučilišta u Glasgowu pokazale su da dani aktivnog odmora poboljšavaju cirkulaciju i smanjuju koncentraciju mliječne kiseline u mišićima. Izmjenjujte intenzivne i lakše treninge kako biste konstantno napredovali.
Plivanje
Sprintanje do frižidera tijekom TV reklama se ne računa kao aktivni odmor. Zamijenite kauč ili fotelju sa kupaćim kostimom i zaputite se do bazena. Studija objavljena u International Journal of Sports Medicine pokazala je da su sportaši koji su koristili plivanje kao oblik aktivnog odmora zabilježili 14% bolju izvedbu prilikom idućeg treninga. Podvodni pritisak smanjuje upale tkiva, što će vam olakšati povratak squat racku.
Masaža
Ukoliko nakon treninga hodate u maniri Johna Waynea, onda se svakako trebate opustiti. Sportska masaža vam pomaže ne samo u opuštanju već i može pomoći u saniranju manjih ozljeda tkiva, budući da smanjuje krutost i povećava cirkulaciju, te ubrzava oporavak. Studija provedena na Sveučilištu McMaster je pokazala da je samo deset minuta dovoljno da smanji upale i poveća razinu kisika kojeg apsorbiraju mišići.
Kompresija
Ukoliko mislite da je likra rezervirana samo za dame, razmislite ponovno. Studija objavljena u Journal of Strength and Conditioning je pokazala da nošenje kompresijske odjeće još sat vremena nakon treninga pomaže u prevenciji bolova u mišićima, kao i u poboljšanju izvedbe prilikom slijedećeg treninga.
Vruće-hladno
Zaboravite na ledene kupke i smrzavanje, kontrastne temperature su najbolji način za poboljšanje oporavka (tako navodi Journal of Science and Cycling). Pokušajte stajati ispod hladnog tuša (oko 12° C) jednu minutu, a zatim na tri minute povećajte temperaturu (na 40-ak °C). Ponovite ovo četiri puta. Topla voda će pomoći da vam se mišići opuste i izbace mliječnu kiselinu. Samo vodite računa da završite ciklus sa hladnom vodom kako biste smanjili eventualne upale i bolove i pripremite topli ručnik.
Priredio: Franjo Maričić
Video: Igor Pavlić
Izvor: Men’s Health
PREGLEDAJTE I PREUZMITE KATALOG S NAŠOM KOMPLETNOM PONUDOM!
Iz ponude ovog puta izdvajamo Olimpijsku mušku power šipku 1500 lb, 216 PSI, Kombiniranu olimpijsku klupu IFOFB, Grid foam roller i Masažni grid roller 67 x 14 cm.
Svu ostalu ponudu sportske opreme možete provjeriti na našem webshopu, a pratite nas i putem Facebooka i Twittera.
- Ne okrećite leđa svojim leđima - 12. ožujka 2024
- Izgradite svoju guzu! 5 najboljih vježbi za žene i muškarce - 29. veljače 2024
- Povećajte svoj fitnes potencijal treninzima snage! - 23. veljače 2024