Vježbom protiv depresije
Prema posljednjim podacima u Hrvatskoj ima gotovo 300 000 oboljelih od depresije i još toliko od raznih oblika anksioznosti i drugih mentalnih bolesti. Ako ste jedan od njih ili znate nekoga kome je potrebna pomoć, ovaj tekst bi vas trebao zanimati.
Mnoga znanstvena istraživanja dokazala su da tjelovježba može biti vrlo učinkoviti lijek za depresiju. Prema posljednjim analizama, znanstvenici su utvrdili da se vježbanjem može postići bolji efekt od bilo koje druge terapije, te da je podjednako uspješna metoda liječenja kao i kognitivna terapija!
Do danas je samo jedno znanstveno istraživanje usporedilo “terapiju” vježbanjem sa antidepresivima (sertraline hydrochloride) kod liječenja akutno depresivnih poremećaja kod starijih osoba. Ovom se istraživanju podvrgnulo 156 osoba srednje i starije dobi kojima je dijagnosticiran akutni depresivni poremećaj. Raspoređeni su u grupe u kojima se liječi klasičnim lijekom(sertraline), zatim grupa u kojoj se provode vježbe koje nadgleda trener i treća, u kojoj je kombinirano treniranje i liječenje antidepresivima sertraline-a. U četiri mjeseca terapije vježbanjem, grupa je pohađala satove aerobika, tri puta na tjedan. Po završetku istraživanja, svaka pojedina grupa je pokazala značajne promjene u smanjenju razine depresije. Svaki od ta tri navedena načina liječenja bio je gotovo podjednako uspješan. Ipak, ovim istraživanjem pokazalo se da vježbanje može biti podjednako uspješno kao i terapija antidepresivima kod akutno depresivnih poremećaja.
Nakon šest mjeseci izvršeno je naknadno ispitivanje nad svim polaznicima grupa. Dokazano je da su polaznici nad kojima se provodilo nadgledano vježbanje imali najmanji porast nivoa depresije s obzirom na ostale dvije grupe u kojima se koristila terapija lijekovima. Samo 9% polaznika prve grupe koja je vježbala se vratila na isti stadij bolesti. Polaznici drugih dviju grupa zabilježili su osjetno više povratnika na prvobitni stadij, čak 30%.
Drugo veliko otkriće pokazalo je da 64% polaznika grupe koja se liječila vježbanjem nastavilo sa istim treningom aerobika. Šest mjeseci po završetku istraživanja, kod tih polaznika utvrđeno je smanjenje rizika depresije od čak 50%. Zaključak jest da za smanjenje simptoma depresije, tjelovježba može imati gotovo isti učinak kao i terapija lijekovima.
Vježbanjem se uključuju različiti mehanizmi za smanjenje simptoma depresije. Primjerice, središnja monoaminska teorija naglašava da se vježbom regulira razina monoamina za koje se vjeruje da dovode do depresije. Psihološki faktori također mogu biti odgovorni za poboljšanje raspoloženja kod vježbanja.
Prema jednoj pretpostavci vježbanjem se smanjuje depresija zbog porasta samopouzdanja i samozadovoljstva. Drugi potencijalni psihološki mehanizam jest odvraćanje od negativnih emocija radi promijene načina ponašanja tokom vježbanja, što je vrlo bitna stavka za bihevioralno-kognitivnu terapiju kod akutno depresivnog poremećaja.
U konačnici, studije su ukazale na učinkovitost vježbanja kod liječenja depresije. Jedino pitanje koje se postavlja jest koliko je vježbanja potrebno kako bi se održavao efekt antidepresiva. Točnije, koliko često, intenzivno i dugo treba vježbati pacijent sa depresivnim poremećajem.
U jednom od istraživanja, 80 odraslih sa dijagnozom akutno depresivnog poremećaja je raspoređeno u jedno od pet programa aerobika, u trajanju od 12 tjedana.
Prva grupa su bili polaznici slabije intenzivnog aerobik programa, tri puta na tjedan. Druga, polaznici intenzivnijeg aerobik programa također tri puta na tjedan. Treća grupa je polazila manje intenzivniji aerobik program pet puta na tjedan, a četvrta intenzivniji aerobik također pet puta tjedno. Posljednja grupa je bila na programu istezanja i fleksibilnosti.
Rezultati istraživanja su pokazali da su polaznici intenzivnijih programa imali smanjenje simptoma depresije za 47%. No, pacijenti sa manje intenzivnim programom zabilježili su smanjenje od 30% tokom 12-to tjednog tretmana. Ovi sudionici nisi pokazali značajniji napredak od onih u posljednjoj grupi koji su zabilježili smanjenje za 29%.
No,nije utvrđena prevelika razlika u rezultatima s obzirom na one koji su vježbali tri i pet puta na tjedan. Ovi rezultati ukazuju koliko je bitan intenziteta treninga, odnosno potrošnja energije, s obzirom na broj treninga u tjednu.
U konačnici, ovo istraživanje je ukazalo na važnost intenziteta treninga, prema preporučenom zdravstvenom standardu, kao vrlo efikasnu metodu liječenja akutno depresivnih bolesti kod starijih ljudi. Važno je naglasiti da treninzi sa slabijim intenzitetom nemaju tako dobar utjecaj na smanjivanje simptoma depresije. Prema tome, liječnici, treneri i aktivni sportaši trebali bi poticati oboljele od depresije da kroz tjelovježbu ispune dnevni minimum utroška energije i na najprirodniji način u svom organizmu proizvedu dovoljnu količinu antidepresivnih kemijskih supstanci i uspješno se suprotstave ovoj sve raširenijoj mentalnoj bolesti.
Pripremila: Ema Barišić
PREGLEDAJTE I PREUZMITE KATALOG S NAŠOM KOMPLETNOM PONUDOM!
- Ne okrećite leđa svojim leđima - 12. ožujka 2024
- Izgradite svoju guzu! 5 najboljih vježbi za žene i muškarce - 29. veljače 2024
- Povećajte svoj fitnes potencijal treninzima snage! - 23. veljače 2024