Trening s prslukom
Korištenje prsluka s opterećenjem prilikom treninga vrlo je česta pojava u profesionalnom sportu, a sve više ovaj rekvizit rabe početnici i rekreativci. Prsluk s opterećenjem može vrlo brzo pridonijeti povećanju određenih oblika snage, eksplozivnosti kao i specifične izdržljivosti potrebne u pojedinom sportu, ali ako se ne pridržavamo pravila prilikom odabira samoga prsluka i njegove težine, kao i načina treninga svi pozitivni efekti korištenja prsluka brzo će biti poništeni, a možemo se vrlo lako dovesti u opasnost od nastajanja ozbiljnih ozljeda.
Odabir prsluka
Na tržištu postoji više modela i izvedenica prsluka za trening. Na nekima je opterećenje-težina samoga prsluka fiksna, dok se na nekim opterećenje može (dodavanjem ili skidanjem utega) mijenjati. Ista je stvar i s veličinom prsluka, postoje prsluci rađeni samo u jednoj veličini te oni čija je veličina prilagodljiva. Prije odabira prsluka moramo točno definirati za koju vrstu treninga nam je prsluk potreban,a bilo bi dobro i probati model prsluka. Nije isto hoćemo li prsluk koristiti kao sredstvo za povećanje težine vlastitoga tijela prilikom izvođenja vježbi kao što su sklekovi, trbušnjaci, zgibovi i sl. ili ćemo trčati s prslukom, izvoditi skokove i šprinteve.
Ako s prslukom namjeravate raditi šprinteve, ili čak trčati nekoliko kilometara (takvo trčanje s prslukom prilikom treninga koriste pojedini sportaši ali i taktički djelatnici-pripadnici određenih vojnih i policijskih postrojbi, kako bi pripremili tijelo na specifične napore i adaptirali se na zaštitnu opremu koju koriste prilikom obavljanja zadaća), morate obratiti pozornost na smještaj opterećenja na samome prsluku.
Prsluk ne smije biti prevelik, a opterećenje-utezi na prsluku ne bi trebali biti u razini prsnog koša-srca, kako prilikom treninga-trčanja (kada se ionako već nalazimo u gornjim granicama otkucaja našega srca) ne bi dolazilo do tzv klapanja prsluka kao i dodatnih udaraca takvoga prevelikoga prsluka i njegovoga opterećenja u predio srca i prsnog koša. Kod trčanja bitno je da prsluk dobro prianja uz tijelo ali tako da ne sputava disanje,a opterećenje da je ravnomjerno razmješteno nešto niže od razine srca. Također, prsluk ne smije otežavati kretanje u ramenim zglobovima. Samo trčanje s prslukom je vrlo stresno po organizam( posebno zglobovi donjih ekstremiteta trpe veliko opterećenje) pa zato moramo odabrati adekvatnu podlogu po kojoj ćemo trčati (preferirati trčanje po mekšim podlogama, izbjegavati asfalt) te koristiti kvalitetnu obuću-tenisice za trčanje.
Početak korištenja prsluka u treningu i težinu prsluka odabrati ćemo ovisno o našoj treniranosti, ali općenita pravila koja se tiču treninga s prslukom i odabira adekvatne težine moraju se poštivati, a to su da prsluk nećemo početi koristiti prije usvajanja tehnike izvođenja određene vježbe i postizanja određene razine tjelesne pripremljenosti, a kad već počnemo koristiti prsluk sama težina prsluka nikada ne smije narušavati tehniku izvođenja određene vježbe (bilo da se radi o samoj tehnici trčanja, tehnici izvođenja skokova, sklekova, zgibova, tehnici kretanja i izvođenja udaraca u borilačkim sportovima i sl.). Radije drastično smanjite težinu samoga prsluka i trenirajte s lakšim prslukom, ali s pravilnom tehnikom izvođenja vježbi, nego da trenirate s preteškim prslukom, niste u stanju zadržati pravilnu tehniku izvođenja vježbe i samim time dovedete u pitanje svrsishodnost takvoga treninga i ozlijedite se.
Pozornost treba obratiti i na materijal od kojega je prsluk izrađen, jer uslijed treninga s prslukom dolazi do povećanoga znojenja tijela.
Vježbe s prslukom
Izbor vježbi u kojima možemo koristiti prsluk je veoma velik i u dobrom djelu ovisi o educiranosti i maštovitosti trenera ili sportaša/vježbača, a kreće se u rasponu od nekih osnovnih vježbi, vježbi specifičnih za određeni sport pa do spajanja i kombiniranja više vježbi.
Primjeri vježbi s prslukom:
-sklekovi, zgibovi, čučnjevi, iskoraci, trbušnjaci, hodanje u čučnju, nagazni koraci na klupicu, opružanje trupa u pretklonu, izdržaji u uporu u položaju skleka i uporu na laktovima, sklekovi na ručama
– skokovi, naskoci na povišenje, dubinski skokovi, skokovi iz čučnja
– šprintevi( 20m,40m,60m,100m)
– trčanje dionica ( 200m, 400m, 800m, 1500m,3000m), trčanje dokorakom
– rad na vreći i fokuserima i vježbe dizanja iz partera u borilačkim sportovima
– skokovi iz čučnja sa košarkaškom loptom u ispruženim rukama-košarka
– uvezivanje više vježbi (sklek- čučanj- skok iz čučnja-zgib)
Dejan Ivanović, kondicijski trener
PREGLEDAJTE I PREUZMITE KATALOG S NAŠOM KOMPLETNOM PONUDOM!
- Ne okrećite leđa svojim leđima - 12. ožujka 2024
- Izgradite svoju guzu! 5 najboljih vježbi za žene i muškarce - 29. veljače 2024
- Povećajte svoj fitnes potencijal treninzima snage! - 23. veljače 2024