Tjelesna aktivnost kao alat protiv stresa

Fitness Novosti

Tjelesna aktivnost kao alat protiv stresa

Ritam modernog načina života dovodi nas u stresne situacije od najranije dobi. Snalaženje u novim okruženjima (vrtić, škola…), prvi ispiti, svađe ili pak razgovor za posao nekome nisu problem, no ipak većinu nas dovode u jače ili blaže stanje stresa. U svakodnevnoj komunikaciji sa iskusnijim vježbačima slušam kako stres utječe na njihov izgled i opće stanje organizma. Razlog tome je što kada je tijelo pod stresom dolazi do lučenja kortizola (hormon stresa) koji uz ostale probleme koje stvara nije dobar za mišiće jer može dovesti do katabolizma (samorazgradnje mičića). No zapravo ta tzv. “bolest modernog čovjeka” je puno kompleksnija i opasnija za naše tijelo, budući da dugotrajna izloženost istoj može dovesti do ozbiljnijih zdrastvenih problema kao što su npr. dijabetes ili visoki krvni tlak.

stres1

Novija istraživanja pokazuju da prekomjerni stres ostavlja posljedice na sve aspekte našeg života (obitelj, uzrokuje probleme na poslu, zdrastvene tegobe, i sl.). Pa kako se boriti protiv stresa i kako mu stati na kraj?!

Postoje dvije varijante:

  1. Lijekovi

Antidpresive ili sredstva za smirenje zaista nikako ne preporučujem. Na taj način samo potiskujete i ignorirate nemir koji se nalazi u vama i možete se kroz duži vremenski period naći u situaciji da ne možete funkcionirati bez lijekova.

stres2

  1. Tjelesna aktivnost

Jednostavna metoda za smanjenje razine stresa je uklanjanje uzročnika. To je naravno jednostavno samo u teoriji. U stvarnom životu okidači su dio naše svakodnevnice i iako neke možemo eliminirati, većinu nećemo moći (na primjer članove svog razreda, kolege na poslu ili čak i sam posao). Cilj je fokusirati se i promijeniti ono što možemo. U konačnici to će nam olakšati da se nosimo sa uvjetno rečeno “fiksnim” faktorima na koje ne možemo utjecati. Ono što mi možemo učiniti da si olakšamo taj svakodnevni “pritisak” je npr. promjena prehrambenih navika, prestanak pušenja, smanjenje unosa alkohola, te bavljenje nekom vrstom fizičke aktivnosti. Kroz svoj trenerski staž susreo sam klijente koji jednostavno od treninga nisu tražili promjenu u fizičkom smislu, već su u tome našli ispušni ventil, opuštanje i smirenje uma kroz aktivaciju tijela.

 

Često pitanje s kojim se susrećem je koje aktivnosti prakticirati?

  1. Svaki sport ili rekreativna aktivnost je dobra. U današnje vrijeme postoji toliko drugačijih pristupa i programa da zasigurno možete pronaći nešto što odgovara vašem temperamentu, stilu i tempu života. Bitno je naći onu aktivnost koja će vas motivirati. Pa ipak postoji nekoliko stvari o kojima biste trebali voditi računa kako ta aktivnost ne bi izazvala još više stresa.
    Za početnike preporučam aerobnu aktivnost. Ovdje podrazumijevamo osobe sa sjedilačkim načinom života (niska razina tjelesne aktivnosti). Često početnici zaziru od samostalnog odlaska u teretanu, ne vole trenirati u skupini, ili pak imaju manjak samopouzdanja. Koji god bio razlog tražiti će alternativu i aktivnost koja će ih smiriti, a ne stvarati dodatni stres. Tu preporučam dvije opcije. Individualni trening, gdje ćete se kroz rad “jedan na jedan” moći opustiti i dozvoliti da trener misli za vas. A ako ste više ljubitelj otvorenog prostora onda preporučam šetnju, koju se kroz neko vrijeme može intenzivirati dužim rutama, bržim tempom, ili možete voziti bicikl. Samo dvadesetak minuta dnevno za početak biti će sasvim dovoljno. Planinarenje ili šetnja prirodom daleko od buke i kaosa gradske vreve izuzetno će povoljno djelovati na opće stanje organizma.

    stres3

  2. Prakticirajte nekompetitivne aktivnosti. Opće je poznato da su sportaši (bilo amateri ili profesionalci) pod izuzetnim stresom u vrijeme natjecanja. Postavite si svoje, i prije svega realne ciljeve i težite ka njima. Neka vas ne opterećuje tuđi tempo ili napredak, vaše je tijelo jedinstveno i morate ga slušati.
  3. Neka aktivnost bude predvidiva. Ako ste pod velikim pritiskom (bilo da je on uzrokavan poslom ili privatnom sferom) odaberite pokrete, vježbe, rute (u npr. planinarenju) koje ne zahtjevaju veliki napor, analizu ili učenje.
  4. Ritmička aktivnost. Neka se elementi ponavljaju. Bilo da se radi o koracima, okretanju pedala, plivanju ili ponavljanjima na spravi u teretani. Istraživanja pokazaju da repetitivni pokreti opuštaju i um i tijelo.

Kažu da je drugo ime za stres tihi ubojica, i zaista, ako se ne stavi pod kontrolu može biti izuzetno opasan. S druge strane neke uzroke (a samim time i posljedice) možemo uz malo pažnje prema sebi i svom tijelu relativno lako ublažiti. Pripazite na prehranu i pijte dovoljno, ali ne raznih zaslađenih sokova, nego vode. Pokrenite se, jer bilo kakva fizička aktivnost bolje je od nikakve.

Dakle, zaključak i smisao svega je da nađete nešto što vas veseli i ispunjava. CILJ je da se nakon odrađene aktivnosti osjećate, bolje, ugodnije, opuštenije i bistrije. Ponekad možda i umorno, ali na pozitivan način. Opće je poznato da ljudi pod stresom često pate od nesanice, jer se tijelo ne može opustiti kako bi moglo utonuti u duboki, zdravi san. Onaj san koji nam puni baterije i omogućava nam da idući dan započnemo svježi i poletniji. Nemojte čekati, pokrenite se već danas, obećajem vam da nećete zažaliti.

stres4

Za sva dodatna pitanja ili savjete slobodno me potražite u Blue Gymu na Belvederu, moje kolege i ja stojimo vam na raspolaganju. Vidimo se na treningu.

 

PREGLEDAJTE I PREUZMITE KATALOG S NAŠOM KOMPLETNOM PONUDOM!

U ponudi imamo nove modele kvalitetnih gumenih podnih obloga za teretane, crossfit boxove i fitness centre, pa vam svakako preporučujemo da ih provjerite – ukoliko opremate prostor za trening, ove podne obloge su idealno rješenje bilo da je riječ o komercijalnoj uporabi ili o privatnoj teretani u vlastitoj kući ili garaži. Ukoliko se dvoumite, skrećemo vam pozornost na činjenicu da se dostava ne plaća – svim kupcima nudimo besplatnu dostavu za sve narudžbe iznad 300,00 kn!

Svu ostalu ponudu sportske opreme možete provjeriti na našem webshopu, a pratite nas i putem Facebooka i Twittera.

Siniša Rogić