Ljudi koji su preboljeli rak uz vježbanje žive duže
Ranije dijagnoze i napredak u medicini uzrok su produljenja životnog vijeka mnogih osoba koje su preboljele rak. Novo istraživanje na uzorku od preko 1000 muškaraca ukazuje na to da fizička aktivnost može dodatno produljiti njihov životni vijek.
Provoditelji istraživanja, uključujući istraživače sa Harvard Medical School i Loyola University Chicago Stritch School of Medicine objavili su rezultate studije u siječanjskom izdanju uglednog časopisa Journal of Physical Activity & Health.
Uzorak istraživanja činili su podaci 1021 muškarca koji su bili dijelom zdravstvene studije bivših studenata Harvarda (koji su ga pohađali između 1916. i 1950. godine). Svi su bolovali od raka, prosječna dob im je bila 71 godinu kada su ispunjavali upitnike vezane uz svoju tjelesnu aktivnost (1988., otprilike šest godina nakon što im je dijagnosticirana bolest). U studiju nisu bili uključeni muškarci kojima je bio dijagnosticiran nemelanomski rak kože.
Upitnici koje su sudionici popunjavali nisu obuhvaćali samo sportske ili rekreativne aktivnosti, već i svakodnevne aktivnosti kao što su hodanje ili penjanje stepenicama. Podaci o fizičkoj aktivnosti su ponovno ažurirani 1993. godine. Tijekom ponovnog praćenja koje je trajalo do 2008. godine, istraživači su ustanovili 777 smrtnih slučajeva među sudionicima, uključujući 335 uzrokovanih posljedicama raka i 190 uzrokovanih kardiovaskularnim bolestima.
Kako bi analizirali podatke, istraživači su muškarce grupirali ovisno o tome koliko su kilodžula (1 kcal = 4,1868 kJ) tjedno potrošili fizičkim aktivnostima, i tražili poveznicu između grupacija i stope smrtnosti. Nakon usklađivanja podataka uzimajući u obzir dob, indeks tjelesne mase, pušenje, prehranu i prijevremenu smrt roditelja, istraživači su zaključili da je kod muškaraca koji su trošili najviše energije kroz tjedan putem tjelovježbe (više od 12.600 kJ) postojala 48% manja vjerojatnost od smrti (tijekom perioda ponovnog praćenja ispitanika) nego kod muškaraca koji su trošili najmanje energije (ispod 2.100 kJ tjedno). Kao orijentir možemo uzeti činjenicu da muškarac težine 80 kg žustrim hodom od tridesetak minuta dnevno, pet dana u tjednu, troši u prosjeku oko 4.200 kJ tjedno.
Studija je također pokazala da je viša razina tjelesne aktivnosti bila povezana sa nižom stopom smrtnosti od posljedica raka ili kardiovaskularnih bolesti. Zaključak je da je fizička aktivnost nakon dijagnoze svakako povezana sa dužim životnim vijekom muškaraca koji prebole rak. Prijedlog istraživača je da fizička aktivnost zaslužuje „aktivnu promociju“ među oboljelima od raka u svrhu produljenja njihovog životnog vijeka. U međuvremenu, druga grupa istraživača je također nedavno izvijestila u časopisu The Journal of Cancer Survivorship da starije žene koje su preboljele rak dojke također imaju koristi od raznih programa tjelovježbe.
Priredio: Franjo Maričić
(Izvor: Medicinal News Today)
Iz naše ponude izdvajamo Komplet utega za zglobove, Elastične gume Total Body i Balans poluloptu Pro Line.
Našu kompletnu ponudu možete pogledati i jednostavno naručiti putem našeg webshopa, a svakako pratite i događanja na našoj Facebook stranici ili putem Twittera.
PREGLEDAJTE I PREUZMITE KATALOG S NAŠOM KOMPLETNOM PONUDOM!
- Ne okrećite leđa svojim leđima - 12. ožujka 2024
- Izgradite svoju guzu! 5 najboljih vježbi za žene i muškarce - 29. veljače 2024
- Povećajte svoj fitnes potencijal treninzima snage! - 23. veljače 2024