Keto dijeta – dobre i loše strane
U svom se poslu svakodnevno susrećem s klijentima koji pokušavaju reducirati potkožno masno tkivo raznim metodama, od kojih su neke više, a neke manje uspješne.
Među naprednijim vježbačima (ali i početnicima) u posljednje je vrijeme postala popularna Keto dijeta.
Pokušat ću Vam u ovom tekstu na što jednostavniji način objasniti kakav režim prehrane ova dijeta podrazumijeva, što čini organizmu, tko je koristi, te podijeliti sa Vama neka svoja osobna stajališta.
Keto dijetu većinom provode bodybuilderi u fazi “on season” (natjecateljskom periodu), a koriste je za finalizaciju forme. Oni je u pravilu koriste vrlo kratko da ne bi došlo do katabolizma (razgradnje vlastite mišićne mase).
Što se događa sa našim tijelom kada smo u ketozi?
Naše “gorivo” su ugljikohidrati koji se u tijelu razgrađuju na glukozu koja se potom pretvara u glikogen – pogonsko gorivo za naše mišiće. Kada iz prehrane izbacimo ugljikohidrate naše je tijelo primorano koristiti druge izvore energije, dakle masti. U teoriji je to jednostavno, no u praksi postoji jedan problem. U takvim, za naše tijelo, ekstremnim uvjetima ono će ubrzo početi razgrađivati vlastitu mišićnu masu.
Naše tijelo lakše nadoknađuje postojeći manjak energije iz glikogena (koji predstavlja gotovi izvor energije) nego iz masti (koje tijelo mora probaviti da bi postale upotrebljivi oblik energije). Nakon tog perioda, kada tijelo potroši glikogenske rezerve uslijedit će razgradnja bjelančevina od kojih su građeni naši mišići. Razlog tome je što u takvim uvjetima mišići predstavljaju luksuz, tj. suvišne potrošače. Da bi to spriječili mora se povećati dnevni unos proteina (od 3-4 g proteina/ kg tjelesne težine, pa i više).
Prvi simptomi keto dijete dolaze u periodu od 5 do 10 dana od početka režima, a manifestiraju se kao:
- Brzi gubitak mase koji je uzrokovan potrošnjom glikogenskih rezervi i vode koja je vezana uz glikogen
- Gubitak snage
- Umor, nagle promjene raspoloženja
- Loš zadah (po odstranjivaču laka za nokte)
- Zatvor koji nastupa ukoliko se u organizam ne unosi dovoljna količina vlakana.
Kada počnete opet jesti ugljikohidrate, nemojte se iznenaditi ako u jako kratkom roku dobijete par kilograma. To zna biti jako demotivirajuće za vježbača.
Moje je osobno stajalište da je Keto dijeta za rekreativce dobra metoda, samo ukoliko želite na brzinu izgubiti nekoliko kilograma da biste, na primjer, stali u odijelo, ili haljinu za neku posebnu prigodu, i ništa više od toga. Na žalost osim što se kilogrami vraćaju (jo-jo efekt) smatram da je za organizam ovo jedna od štetnijih metoda gubljenja masnog tkiva.
Naravno, profesionalci iz nje mogu izvući korist, no oni je provode kao dio pomno osmišljenog i proračunatog programa.
Moj je savjet da pokušate cijele godine kvalitetno jesti (raznovrsno, redovito i umjereno). Postepeno smanjujte količinu ugljikohidrata, ali ih nemojte izbaciti iz prehrane. Svakih mjesec dana izmjerite opsege pojedinih dijelova tijela i fotografirajte svoju formu, jer vaga je varljiva i nije realni pokazatelj izgleda Vašeg tijela.
I naravno, ne zaboravite redovito vježbati.
Pročitajte i povezane članke:
Fitness prehrana za manje od 200 kuna tjedno?
L-karnitin za skidanje kilograma
Dnevni primjer prehrane u dane treninga
Idealan doručak za gubitak masti i za izgradnju mišićne mase
PREGLEDAJTE I PREUZMITE KATALOG S NAŠOM KOMPLETNOM PONUDOM!
Iz ponude ovog puta izdvajamo Trening i natjecateljske girje u rasponu od 4 do 32 kg, Olimpijsku mušku power šipku 1500 lb, 216 PSI, NordicTrack Elite 2500 traku za trčanje i Weider Pro 340 LC klupu.
Svu ostalu ponudu sportske opreme možete provjeriti na našem webshopu, a pratite nas i putem Facebooka i Twittera.
- Kako napraviti osobni plan treninga - 1. studenoga 2022
- Česte pogreške kod gubljenja kilograma - 31. kolovoza 2022
- Znakovi pretreniranosti kod početnika- Vježbate li previše? - 30. lipnja 2022