Kako do vrha? Pitajte Aleksandra!
Jako mnogo prostora zauzelo bi nabrajanje sportskih uspjeha Aleksandra Mataruge, riječkog zaljubljenika u penjanje, posebice ono uz ledenu stijenu.
Recimo stoga tek da u posljednjih nekoliko godina spada u sam svjetski vrh u tom sportu. Mnogo zanimljivije je bilo upitati ga, dok se za nove izazove spremao u fitnessu Blue Gym, koja je tajna uspjeha vrhunskih penjača.
Koliko vremena tjedno za trening odvaja vrhunski penjač i ima li razlike između amaterskoga i profesionalnog pristupa?
Mislim da ako želiš biti dobar u nekom sportu moraš se potpuno posvetiti, kao i u svemu. Tako da je za mene bitna razlika između amatera i profesionalaca, jedino što ne zarađujemo kao nogometaši ili golferi, ali odnos prema radu je isti. Sam sam svoj trener, sam svoj nutricionist. U fazi priprema treniram svaki dan (kardio+snaga, izdržljivost+specifični treninzi, ovisno o periodu u kojem se nalazim) i vikend obavezno penjanje vani, na stijeni ili na tavanu (kad je jako loše vrijeme treniram na tavanu gdje sam napravio improvizaciju penjanja na stijeni). Svi aspekti života prilagođeni su penjanju jer jedino tako mogu stići one prave profesionalce.
Koliko je u trenažnom procesu važan rad u fitnessu?
Smatram da je rad u teretani važan u svakom sportu, jer apsolutna baza svih sportskih treninga svih sportova je fitness, a trebala bi biti i svakog čovjeka u svakodnevnom životu. Da bih gradio svoje treninge i sebe 2/3 svojih priprema provodim u Gymu. Stručnim programom specificiranim upravo za mene doziram sebe i tempiram za svoju natjecateljsku sezonu.
Koje vježbe biraš za trening u fitnessu?
Najvažnija grupa mišića u penjanju je kompletan TRUP tj, gornji dio tijela, trbušna stijenka,donji dio leđa,cijeli trapez, ramena te ruke sa specifičnim naglaskom na podlakticu. Vježbe su razne, ali sve u istom cilju postizanju apsolutne snage i izdržljivosti gornjega dijela tijela.
Može li čovjek nešto jače tjelesne građe biti dobar penjač?
Mislim da svaki čovjek može biti dobar penjač bez obzira na težinu, ali u svojim granicama, naravno ako imalo ima sportske okretnosti i mota, jedino što je penjanje specifično utoliko što sa samim viškom kilograma sebi puno otežavamo i zaista se penjući osjeti svaki kilogram viška. Što se tiče natjecateljskoga dijela penjanja, iznimno je važna težina natjecatelja, a jos više kako ju penjač nosi (je li njegova snaga i izdržljivost proporcionalna s njegovom kilažom).
Kako kontroliraš tjelesnu težinu?
Uz svakodnevne treninge čovjek jednostavno ne treba kontrolirati težinu (ne se previše zamarati sa tim), jer se nemaš kada udebljati. Uz toliku aktivnost i pravilnu ishranu suvišne kalorije same odlaze, jedino na što moram paziti je da se dobro punim i nadomjestim gubitak kalorija, da ne upadnem u deficit, jer tako gubim na snazi i izdržljivosti, utoliko moram paziti.
Kako izgleda plan tvoje ishrane?
Moja ishrana se temelji na tome da prevladava proteinski unos cca 70% proteina, 25% ugljikohidrata i 5% masti. Jako je važno unositi sve nutriente u organizam, a ovisno o periodu treninga u kojem se nalazim tako se i punim, tj. hranim. Prije vikenda napunim se ugljikohidratima (kvalitetnim ugljikohidratima), ne slatkišima i ostalim šećerom, već integralnim sastojcima. Jedem jako puno povrća, ribe, mesa (puretina, piletina, a i dobar komad bifteka isto tako). Za međuobrok volim pojesti voćku, a sastavni dio moje prehrane su postali i bademi, grožđice i ostalo suho voće. Bitno mi je isto tako nakon iscrpljujućih vikenda dobro i kvalitetno se napuniti i ponovo pripremiti za naredni tjedan i vikend.
Koristiš li suplemente sportske prehrane i koje?
Naravno. Mislim da niti jedan sportaš u današnje vrijeme ne može podnijeti tempo treninga bez da se dodatno ne pomogne raznim suplementima koji će mu pomoći da se čim prije oporavi i nastavi apsolutno odmoran i spreman za naredni trening i dan. Ima stvari koje koristim svakodnevno; od proteina, recaveria, izotoničnih napitaka, aminokiselina, vitamina i minerala do stvari koje koristi tj. napravim kuru 1 x godišnje obavezno za podmazivanje zglobova glukozamin sulfat.
Je li za penjanje važna izdržljivost i kako izgleda tvoj cardio trening?
Penjanje je kompleksan sport i da , vrlo je važna izdržljivost, poduprta kardio treninzima. Sam sport je kombinacija aerobno-anaerobnog iskorištavanja, a ponekad previše prevlada naša anaerobna zona. Što u tom slučaju iziskuje ekstra izdržljivost, tako da se moji specifični treninzi baziraju u zadnjoj fazi isključivo na izdržljivosti. Kardio trening, nastojim ga min 3x tjedno odraditi, a najviše ga volim odraditi na bicikli i mojoj omiljenoj turi na Učki. Dakle bicikla, u brdo minimum 2-3 h. Trčim na traci u Gymu kada je kiša, a volim i hodati po brdu, tako da trening znam odraditi i hodajući na Učku, minimum 3-4 h.
Koji je tvoj sljedeći sportski cilj?
Moj bliži cilj je nova sezona Svjetskog kupa u penjanju leda sa zadnjom stanicom u Sočiju, a neki dalji cilj Olimpijada.
Aleksandar Mataruga našao je put prema vrhu, put koji svakako nije lagan, ali vodi za njega dostižnom cilju. Pitanje je samo želte li mu se pridružiti na tom putu?
PREGLEDAJTE I PREUZMITE KATALOG S NAŠOM KOMPLETNOM PONUDOM!
- Ljeto u Blue Gymu 2023.! - 5. lipnja 2023
- Trening sa TRX trakama - 27. travnja 2022
- Trening za smanjenje mišićnog disbalansa – 2. dan - 21. travnja 2022