Celulit
Donosimo vam temu koja je posebice zanimljiva ženama jer je to „vječna“ tema. Dakako govorimo o celulitu. Celulit je promjena kože koja se često opisuje kao „narančina kora“, „madrac“ ili „udubljenja“, a najčešće se javljaju na području bedara, stražnjici, te ponekad i kod donjeg dijela trbuha. Iako neki muškarci mogu dobiti celulit, 90-98% slučajeva problema sa celulitom je upravo kod žena.
Riječ celulit potječe iz francuskog rječnika, a bio je upotrebljavan kao termin u medicinske svrhe i to prije 150 godina. Ovim nazivom se to kod žena predstavljala kao bolest. No naravno danas znamo da je ta teorija opovrgnuta i da celulit se ne može okarakterizirati kao simptom koji upućuje na zdrastveni problem. Ovim člankom ćemo predstaviti sveobuhvatan pregled celulita, odgovoriti na nekoliko pitanja koja su najčešća kod žena, raspravljati o tretmanima, te dati nekakva realna rješenja za uklanjanje celulita. Što je u stvari celulit? Da bismo bolje razumjeli celulit, započeti ćemo ovo objašnjenje sa anatomskim presjekom i pregledom najvećeg ljudskog organa, a to je koža. Vanjski sloj kože se naziva epiderm. Odmah ispod se nalazi dermis koji je bogatu ispunjen folikulima kose, žlijezda znojnica, krvnih žila, živčanih receptora i vezivnog tkiva. Sljedeći od tkiva koji ćemo objasniti je prvi sloj od tri potkožna sloja. To je ujedno mjesto gdje ćemo izraziti glavnu problematiku celulita. Taj najgornji sloj je opisan kao komora stanica masnoća koje su odvojene od vezivnog tkiva. Od tih komora stanica masnoća, male projekcije masnih stanica zadiru u dermis. Zbog toga dolazi do neravnina i nepravilnosti od potkožnog masnog tkiva što koži daje grbav izgled, a to nazivamo upravo celulit. Razlog zašto rijetko možemo vidjeti celulit kod muškarca jest zbog razlike epidermisa, dermisa i nagornjeg dijela potkožnog masnog tkiva s obzirom na žene. Muškarci koji imaju celulit su oni koi su iznimno debeli odnosno pretili. Muškarci imaju deblji epidermis i dermis sloja tkiva u području bedara i stražnjice. Izrazito je različit kod muškaraca prvi sloj masnoće koji je izrazito manji nego kod žena. S obzirom na biologiju čovjeka i razliku hormona kod muškaraca i žena, celulit je i iz toga razloga podložniji ženama nego što je muškarcima. Čak je i dokazano da muškarci koji su rođeni sa manjkom muških hormona, često će imati izgled potkožnog masnog tkiva poput žena. Zbog navedenih razloga, kod žena je celulit izraženiji. Pojedinci koji će imati problema sa viškom kilograma će imati i veću vjerojatnost stvaranja samoga celulita, iako ne mora to biti tako jer i kod vitkih žena možemo vidjeti celulit. Iz toga razloga je bitno raditi na svome tijelu odnosno raditi tjelovježbu gdje će se povećati mišićna masa kod žena, te će zbog mišićne definicije imati manje vidljiv celulit. Često pitanje koje se postavlja je zašto celulit ima tendenciju se pogoršati tokom starenja. Kod žena, dermis doseže maksimalnu debljinu u dobi od 30 godina. Sa druge strane, područje dermisa koje je međusobno povezano sa vezivnim tkivima se počinje blažiti zbog starenja kolagena i elastičnih vlakana. To omogućava masnim stanicama da se zadiru u područje dermisa i tako naglašavajući vidljivi celulit. Osim toga povećano taloženje potkožnog masnog tkiva se često može odraziti zbog manjka tijelovježbe te nepravilne i nezdrave prehrane.
Sljedeće od pitanja koja su najčešća jest zašto se celulit skuplja baš oko područja bedara te oko stražnjice? Dobro je poznato da žene općenito imaju veći udio potkožnog masnog tkiva nego li to imaju muškarci. Zdravi raspon za žene jest 20-25% masti u tijelu te kod muškaraca 10-15%. Naravno kod sportaša i s obzirom na sami sport kojim se bave je to drugačije. Kod žena u području bedara i stražnjice se najviše nakuplja tjelesne masnoće. Ova vrsta taloženja masti u tom području je okarakterizirana kao gineoidni oblik ili kruškoliki oblik ukoliko dođe do izmjerno velike količine deponija tjelesne masti. Tijelo pohranjuje mast u velikoj mjeri zbog djelovanja enzima koji su poznati kao lipoproteini lipaze (LPL). LPL se nalazi na stijenkama krvnih žila u cijelome tijelu . Pokazano je kako žene imaju veću koncentraciju LPL i aktivnost LPL-a u području kukova i bedara. Međutim postavlja se pitanje kako to da ne vidimo celulit kod mladih žena bez obzira bile one vitke ili čak pretile. Mlade žene će očito imati celulit ali će biti vrlo slabo vidljiv pošto je njihova koža još u toj dobi veoma napeta i zategnuta. Prilikom ležanja, sjedenja ili stajanja će mlade žene imati vrlo slabo vidljiv celulit. Osim već napomenutog razloga da koža ima ulogu u tome, ulogu imaju i hormonalne promjene koje nastupaju tek od razdoblja puberteta.
Sada ćemo komentirati par mitova i zablude o celulitu koji su popularizirani u tisku, medijima i na internetu. Iako ih ima mnogo, riješiti ćemo one najvažnije i najrazvikanije. Prvo i najvažnije, celulit nije bolest. Kao što je već objašnjeno, to je zbog masti stanica komorne strukture ispod kože zvan dermis. Drugo, iako je koža bogato vaskularno s krvnim žilama, celulit nije uzrokovan oštećenjem krvnih žila ili zbog slabe prokrvljenosti u području bedara ili stražnjice. Neki izvori sugeriraju da je celulit limfna bolest ili abnormalno stanje hormona no to nije znanstveni dokaz te tvrdnje. Međutim, ograničenja u kretanju i nedovoljno tekućine može pridonijeti celulitu. Također, hipoteze da je celulit posljedica tjelesnog nedostatka LPL reakcije, što znači sposobnost za razgradnju masti kako bi se koristio kao gorivo, nije podržan od strane znanosti. Također od mitova i pitanja jest jeli celulit nasljedan. Budući da potkožno masno tkivo koje je više kod žena nego muškaraca, a to je sve biološki, pitanje je samo koliko je nasljedno deponiranja masti u našem tijelu. Iako točan postotak nije u potpunosti razjašnjen u istraživanju, postoji značajna nasljedna komponenta masti taloženja. Također se čini da je celulit vidljiv kod svih žena različitih rasa. Razlog zašto je kod nekog izraženioji jest čisti anatomski, pošto se ljudi razlikuju u samoj anatomiji pa tako i u anatomiji kože. Žene imaju češće nejednake količine potkožnog masnog tkiva te varijaciju debljine i gustine u dermisu i epidermisu.
Klasično pitanje kod žena jest hoće li izgubiti celulit ako smršave? Potkožna mast koja je strukturirana poput komora koju smo već napomenuli na početku teksta, se ne mjenjaju drastično ukoliko ste izgubili samo nekoliko kilograma. Za optimalnu prilagodbu kože prilikom mršavljenja, poželjno je da mršavljenje bude progresivno a ne ekstremno (kao što su ekstrmene dijete gdje je naglo skraćivanje energetskog unosa tijelu na što tijelo doživljava šok) pravilno gubljenje kilograma jest pravilna prehrana i tjelovježba. Ne unošenjem hrane može samo izazvati jo-jo efekt te zbog toga može se naglo ponovno nagomilati kile gdje će u međuvremenu doći do onih kilograma od kojih smo i počeli ići na dijetu, ali će se naše tijelo promijeniti jer će imati manji udio mišića, a veći udio masti. Ne činite to! Također, elastičnost kože je najbolja do dobi od 35 do 40 godina. Ima žena koje koriste ili su se podvrgnule liposukciji, što se tiče te povezanostisa celulitom, nećete na taj način izgubiti celulit, već ćete si napraviti sasvim suprotno.
Što se tiče krema protiv celulita, kreme koje sadrže aminofilin, kofein i teofilin su grupe koje čine biokemijske spojeve poznate kao metilksantin, se koriste u raznim tretmanina protiv celulita. Putem kreme oni omogućuvaju da organizam može „razbiti“ sposbnost organizma skladišćenja masti. Taj proces se naziva lipoliza. Lipoliza je razlaganje lipida, a razlaganje lipida jest razlaganje masti. Međutim studija su pokazala kako uistinu dolazi do promjena obujma bedara prilikom korištenja ove kreme, ali nema značajnih promjena što se tiče celulita. Dakako opet sve ovisi o samoj anatomiji čovjeka te njegovoj angažiranosti što se tiče prehrane i tjelovježbe. Stoga se postavlja pitanje, pomažu li ikakvi biljni tretmani? Temelj većine biljnih jest poboljšanje mikrocirkulacije u području dermisa. Istraživanja su pokazala kako dolazi do blagog pada u obujmu kod bedara sa biljnim tretmanima, međutim kada je tretman prestao, obujam bedara se vratio na staro. Što se tiče masaža, sama masaža ne uklanja celulit, ali mogu imati privremeni učinak u smanjenju količine „udubljenja“ . Što se tiče različitih tretmana poput endermologije koja je nekirurška metoda i koja može privremeno ukloniti celulit. Ovaj tretman djeluje na celulit principom vakuuma i usisnih valjčića i potpuno je bezbolan, no svakako to ne može biti trajno rješenje.
S obzirom na sve navedeno, sada ćemo vam donijeti par preporuka što činiti po pitanju opisane teme. Nekoliko studija je napomenulo da je kod sportašica, koji obično imaju niži postotak masnoće tijela, redovito imaju manje celulita. Stoga pravilni plan prehrane će vam pomoći smanjiti potkožno masno tkivo uz dakako kvalitetnu tjelovježbu. Treninzi najmanje 3 do 5 puta tjedno po 20 do 60 minuta dnevno će vam pridonijeti vašemu zdravlje te estetici što uključuje i rješavanje celulita. Svatko je s obzirom na svoje godine, mogućnosti te dob ograničen da radi treninge različitog trajanja i intenziteta.. Bitno je da date svoj maksimum, od nekuda morate krenuti! Stoga ukoliko se samo šećete, lagano jogirate, radite aerobic, biciklirate ili rolate, sve je to dobro, samo je bitno da se krećete! Ovo su savjeti za sve rekreativce i za sve one koji još ne poznaju tjelesnu aktivnost kao lijek za sve! Bitno je da vaše vježbe na dnevnom redu imaju svrhu i da se trenira planirano i da se pokreti izvode pravilno. Preporuka je što se tiče treninga da ne budu samo aerobnog karaktera kao što smo naveli u prethodnim rečenicama, već je bitan i trening snage odnosno trening sa opterećenjem. Potkožno masno tkivo počiva na vrhu mišića, a ako mišić je slab i opušten, to može pridonijeti efektu i naglašenosti celulita.
Sažetak
S obzirom na pročitanu temu, vidite i sami kako je uzrok celulita puno više sofisticiraniji nego da se samo kaže kako je to višak masnoće ispod kože. Kod žena je to izraženije nego što je kod muškaraca zbog čiste biologije čovjeka. Iako brojni tretmani pomažu kod privremenog uklanjanja celulita, ti rezultati ne obećaju trajno djelovanje. Jedino trajno djelovanje jest ustrajnost u tjelovježbi te pravilnoj prehrani.
Pripremio: Domagoj Jembrih
PREGLEDAJTE I PREUZMITE KATALOG S NAŠOM KOMPLETNOM PONUDOM!
- Ne okrećite leđa svojim leđima - 12. ožujka 2024
- Izgradite svoju guzu! 5 najboljih vježbi za žene i muškarce - 29. veljače 2024
- Povećajte svoj fitnes potencijal treninzima snage! - 23. veljače 2024