Kondicijska priprema mlađih dobnih skupina 3. dio
Trening mladih sportaša mora biti promatran kao višegodišnji proces koji za cilj ima stvaranje vrhunskih sportaša, dakle postizanje određenog natjecateljskog rezultata u seniorskoj dobi. Ovaj višegodišnji proces nije nimalo lak, a treba se provoditi kroz pojedine etape u ovisnosti o dobi djeteta.
Prva etapa razvoja je kod oba spola okvirno između 6. i 10. godine, a ovdje je prisutno usvajanje bazičnih motoričkih znanja i vještina, razvoj koordinacije, razvoj brzine i agilnosti, razvoj izdržljivosti, razvoj jakosti (gimnastičkim i atletskim vježbama), dakle višestrani razvoj kroz igru i zabavu.
Druga etapa razvoja kod dječaka započinje od 11. do 14., a kod djevojčica od 11. do 13. godine života. U ovoj etapi se uče vježbe jakosti s utezima, razvija se mišićna izdržljivost (vježbe s vlastitom masom), jačaju se mišići koji su odgovorni za pravilno držanje tijela, razvija se i koordinacija, brzina, eksplozivna jakost, fleksibilnost i agilnost (primjenjujući SAQ – Speed, agility, quickness tehnologiju) specifične za sport u kojem mladi sportaš sudjeluje. Također se usavršava tehnika u otežanim uvjetima, te se uči individualna tehnika. Trening se odvija 4 puta tjedno plus 1 do 2 kondicijska treninga.
Treća etapa razvoja kod dječaka započinje s 15. godina i traje do oko 18. Godine života, a kod djevojčica započinje s 14. godinom i traje do oko 17. godine. Ovdje je naglasak na razvoju aerobne i anaerobne izdržljivosti, razvoju svih dimenzija jakosti, te se treningom jakosti i proprioceptivnim treningom vrši prevencija ozljeda. Osim toga, odvija se i učenje te usavršavanje individualne i ekipne taktike. Trening se može odvijati 6 puta tjedno plus 3 puta tjedno kondicijski trening.
Četvrta etapa razvoja ima intenciju postizanja određenog rezultata, a kod dječaka započinje s 18. godinom pa nadalje, dok kod djevojaka započinje već sa 17. godinom. Ovdje je značajan razvoj i održavanje svih dimenzija jakosti treningom s utezima, te pliometrijskim treningom, razvoj i održavanje aerobne i anaerobne izdržljivosti specifičnim sadržajima određenog sporta, prevencija ozljeda, te poseban naglasak staviti na prehranu i sam oporavak sportaša. U ovoj dobi učestalost treninga može biti 6 do 9 puta, s 2 do 4 kondicijska treninga tjedno.
Ovakav pristup razvoju kroz etape je načelan i uopćen, pa ima i neke nedostatke. Jedan od njih je da razvoj djece promatra kroz kronološku dob, a za optimalan razvoj kondicijskih sposobnosti veoma je važno uzeti u obzir i njihovu individualnu biološku dob, te senzibilne faze razvoja pojedine sposobnosti. Osim toga razikuje se i za različite sportove. Stoga je stručnost i iskustvo trenera odlučujuća u pravilnom pristupu u radu s mlađim dobnim kategorijama.
PREGLEDAJTE I PREUZMITE KATALOG S NAŠOM KOMPLETNOM PONUDOM!
- Trening sa sandbagom - 30. listopada 2015
- Tabata trening – 8 vježbi, 6 krugova - 16. rujna 2015
- WOD – Reverse Linda - 11. rujna 2015